Historia:

Ta różnica jest oczywista. Wybierając Ultra Sun, historia koncentrować będzie się na Necrozmie oraz Solgaleo, natomiast w Ultra Moon bohaterami będą Necrozma i Lunala. W obu wersjach gry można mieć w swoim zespole w tym samym czasie zarówno Dusk Mane Necrozmę oraz Dawn Wings Necrozmę. Wybieramy więc tak naprawdę bohatera fabuły.

Czas:

Podobnie jak to miało miejsce w Sun & Moon, Ultra Sun & Ultra Moon będą różnić się od siebie cyklem dnia i nocy. Mianowicie w Ultra Moon czas w grze będzie przesunięty o 12 godzin w stosunku do Ultra Sun. Czas gry zależy od czasu jaki mamy ustawiony w konsolkach. Innymi słowy, odpowiada naszemu, rzeczywistemu czasowi. Gdy w Ultra Sun będzie dzień, w Ultra Moon będzie noc. Najlepiej to zrozumiecie, jeśli rzucicie okiem na tabelkę. W Sun & Moon istniała opcja “odwrócenia czasu”, jednak była ona dostępna dopiero po przejściu głównego wątku. Czas w grze ma wpływ na występowanie niektórych Pokemonów oraz na specjalne wydarzenia, np. ewolucję eventowego Rockruffa w Lycanroka Zmierzchu.

Czas rzeczywisty  Ultra Sun (czas w grze) Ultra Moon (czas w grze)
6:00 – 16:59 Dzień Noc
17:00 – 17:59 Zmierzch (ewolucja Rockruffa) Świt
18:00 – 4:59 Noc Dzień
5:00 – 5:59 Świt Zmierzch (ewolucja Rockruffa)

Ultra Recon Squad:

Wybór wersji determinuje również postacie z Ultra Recon Squadu, jakie przyjdzie nam spotkać podczas naszej przygody. W przypadku Ultra Sun będą to Dulse i Zossie, natomiast w Ultra Moon ich odpowiednikami będą Phyco i Soliera. Więcej o nich możecie przeczytać tutaj.

(od lewej) Dulse, Zossie, Soliera, Phyco

Ubrania:

Wybór wersji określa również kolorystykę ubrań dla naszej postaci, które będziemy mogli zakupić podczas przemierzania Aloli. W Ultra Sun będą to kolory ciepłe: czerwony, pomarańczowy, beżowy, żółty, różowy. W Ultra Moon z kolei będziemy mieli do czynienia z zimniejszą paletą barw: błękitny, granatowy, zielony, fioletowy, szary. W obu wersjach będziemy mogli zdobyć absolutnie każdy kolor, jednak będzie wiązało się to z dodatkowym wysiłkiem. Ubranka bowiem będziemy mogli “odkupić” od gości odwiedzających naszą Festival Plazę. W tym celu trzeba będzie znaleźć postać noszącą pożądane przez nas odzienie (co może być dość uciążliwie) bądź znaleźć kogoś, kto zapewni nam dostęp do specjalnego budynku na Festival Plazie, trudniącego się barwieniem tkanin.

Totem Pokemony:

Jedną z nowości w grach Ultra Sun & Ultra Moon jest możliwość zdobycia specjalnego Pokemona o rozmiarze Totemu. Więcej o tym tutaj. Również i ten aspekt został rozbity na dwa warianty.

Ultra Sun Ultra Moon
Gumshoos Raticate
Marowak Araquanid
Vikavolt Salazzle
Ribombee Togedemaru
Lurantis Kommo-o

Inne różnice:

W grach na pewno istnieć będzie jeszcze więcej drobnych różnic, toteż wpis zostanie zaktualizowany w przyszłości.