VGC 2018 – nowy zestaw zasad

Wstęp:

Właściwie ten temat nie jest w bezpośredni sposób związany z nowościami z gier Pokémon Ultra Sun & Pokémon Ultra Moon, jednak niesie za sobą garść informacji, które mogą nam już powiedzieć coś o rozgrywkach w tychże produkcjach. Szybkie przypomnienie: VGC to skrót od Video Game Championship. Pod tą nazwą kryje się scena esportowa w grach Pokemon. Przez cały “sezon”, w różnych miejscach na świecie, będą odbywać się spotkania graczy. Będą oni ze sobą konkurować, a każdy z nich będzie chciał najlepszym być, jak nigdy dotąd nikt. Walki będą rozgrywane w tzw. formacie VGC18, który wprowadza pewne zasady. Te właśnie reguły rzucają nieco więcej światła na nadchodzące gry.

Pokémon 2016 World Championships

Zasady VGC 2018:

  1. wszystkie starcia będą walkami podwójnymi, rozgrywającymi się w grach Ultra Sun & Ultra Moon;
  2. dozwolone jest używanie wszystkich Pokemonów z Narodowego Pokedeksu (National Pokedex), z kilkoma wyjątkami: Pokemony muszą być złapane bądź wyklute w Regionie Alola, a Pokemony Mityczne, część Legendarnych i Ash-Greninja są w dalszym ciągu zabronione;
  3. w zespole nie można mieć dwóch takich samych Pokemonów;
  4. wszystkie przedmioty są dozwolone, ale nie można używać dwóch takich samych;
  5. poziom Pokemonów jest automatycznie ustawiany na 50;
  6. limit czasu na gracza to 5 minut.

Poćwiczyć walkę w tych zasadach będzie można już w dniu premiery gry, natomiast w przypadku turniejów, rozgrywanych w rzeczywistości, wejdą one w życie 1 stycznia 2018.

Wpływ zasad na rozgrywkę w grach:

Niezwykle interesujące wydają się zasady opatrzone numerkami dwa i cztery. Zacznijmy od tej ostatniej.

Wszystkie przedmioty są dozwolone, ale nie można używać dwóch takich samych.

Właśnie! WSZYSTKIE przedmioty! To oznacza, że możliwe będzie używanie Mega Stone’ów! Tak jak gdybaliśmy o tym wcześniej, podczas omawiania rozszerzonego Pokedeksu, Mega Ewolucje zdają się wracać do łask. W dodatku Mega Ewolucje będą współistnieć z Z-Atakami. Oczywiście zarówno jedno jak i drugie wymaga trzymania przez Pokemona określonego przedmiotu, więc jeden Stworek nie będzie mógł Mega Ewoluować, a zaraz po tym użyć Z-Ataku. Wyjątkiem może być tutaj MegaQuaza, której mam nadzieję, jednak nie zobaczymy. Również ostatnie odcinki anime mogą wskazywać na to, że Mega Ewolucja powróci i w serialu. Pozostaje tylko pytanie czy twórcy zaszaleją i zaserwują nam jakieś nowe Megasy. Do premiery gier zostało trochę ponad 5 tygodni, toteż jest to chyba zbyt optymistyczna wizja.

Dozwolone jest używanie wszystkich Pokemonów z Narodowego Pokedeksu (National Pokedex), z kilkoma wyjątkami: Pokemony muszą być złapane bądź wyklute w Regionie Alola, a Pokemony Mityczne, część Legendarnych i Ash-Greninja są w dalszym ciągu zabronione.

To zasada może wzbudzić wiele domysłów. W praktyce oznacza ona, że każdy Pokemon, którego da się zbreedować może wziąć udział w walkach w formacie VGC18. Możemy przenieść za pomocą PokeBanku naszego Delphoxa i zbreedować go z Ditto w Ultra Sun & Ultra Moon, a nowo narodzony Fennekin będzie mógł wystąpić w VGC. Ta zasada rozszerza nasze 300 Pokemonów z Sun & Moon do około 750. Walki powinny być ciekawsze, a mnogość strategii jeszcze większa, chociaż o tym przekonamy się dopiero w przyszłym roku. Mam wielką nadzieję, że nie będzie tak jak w roku 2015, gdzie istniała “idealna” kompozycja pięciu Pokemonów. Bardzo dużo osób nią grało, przez co walki były niezbyt ciekawe…

CHALK czyli Cresselia Heatran Amoonguss Landorus Kangaskhan

Czyli ustaliliśmy, że każdy “zwykły” Pokemon będzie legalny w przyszłym formacie. A co z Pokemonami, których zbreedować się nie da? W zdecydowanej większości do tej grupy zaliczają się Stworki Legendarne. W USUM możemy być pewni, że legendarkami będą Tapu i Ultra Bestie. A co z Pokemonami z poprzednich generacji? Nawet jeśli przeniesiemy Cresselie czy Groudona z ORAS, wciąż nie będzie on mógł walczyć, gdyż nie został złapany na Aloli.

Nasuwa się tutaj zatem jedna myśl. Możliwe, że w grach Ultra Sun & Ultra Moon będziemy w stanie złapać część Pokemonów Legendarnych z poprzednich generacji! Jak to by miało wyglądać? Niedawno dowiedzieliśmy się, że będziemy mogli podróżować przez Ultra Tunele do innych światów. Przywodzi to na myśl latanie na Lati@sie w Omega Ruby & Alpha Sapphire. Być może wchodząc w różne portale, będziemy przenoszeni do miejsc, w których rezydować będą legendarne Pokemony! Mam jednak nadzieję, że twórcy nie przesadzą i nie zobaczymy na przykład Landorusa, który według mnie zepsułby walki z innymi graczami.

Istotnym szczegółem jest też to, że w zasadach nic nie wspomniano o banie dla Lycanroka Zmierzchu, który będzie przecież Pokemonem eventowym. Mityczne Stworki, czyli te, które dostajemy podczas różnych wydarzeń, tak jak np. Marshadow, wciąż nie będą dozwolone. Logicznym posunięciem wydaje się też dodanie Move Tutorów do gry, jednak nie zostało to jeszcze w żaden sposób wspomniane.

Podsumowanie:

Pokemon Ultra Sun & Pokemon Ultra Moon wydają się być grami bardzo rozbudowanymi. Oprócz samego Regionu Alola dostaniemy tajemniczy świat Megalopolis, a lokacje do których będziemy mogli dotrzeć przez Ultra Tunele, zdają się jeszcze zwiększać nasze możliwości. Twórcy zadbali także o graczy ceniących sobie rywalizację, urozmaicając zasady przyszłego formatu i zmuszając ich do jeszcze większej kreatywności. Cieszy również powrót Mega Ewolucji, które w Sun & Moon zostały mocno zapomniane.

 

“Różnorodność” zespołów najlepszych graczy w 2015r.

By |2017-10-10T16:56:27+00:00Październik 8th, 2017|Ultra Sun & Ultra Moon|0 Comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o